Produktkategori

Shandong Senter Electronic Co., Ltd

Adress: No.18 Liu Yishan Road, nya & Hi-Tech Area, Zibo City, Shandong-provinsen, Kina

Tel:+ 86-533-3589257

Fax:+ 86-533-3588123

Telefon:+8613864445371

E-post:sales@senter.com.cn

ST800K-U bärbara handhållna optisk Fiber Power mätaren ST/FC/SC/LC/mätning OPM/USB/lagring funktion/Li batteri

1. kort introduktion med ett brett utbud av funktioner, ST800K-U optiska wattmeterns är ett kraftfullt verktyg för användning i fiberoptiska installation och underhåll. Dess robust, tålig konstruktion gör det perfekt för ett brett utbud av området tillämpningar. ST800K-U optiska kraftmätare kan testa...

Produktinformation

1.Kort introduktion

Med ett brett utbud av funktioner är ST800K-U optiska wattmeterns ett kraftfullt verktyg för användning i fiberoptiska installation och underhåll. Dess robust, tålig konstruktion gör det perfekt för ett brett utbud av området tillämpningar.

ST800K-U optisk Power Metercan testa optiska makt inom spänna av 800 ~ 1700nm våglängd. Det finns 850nm 1300nm, 1310nm, 1490nm, 1550nm, 1625nm, sex sorters våglängd kalibreringspunkter. Det kan användas för linjäritet och icke-linjäritet test och det kan visa både direkt och relativ test av optiska effekt.

Denna mätare kan användas allmänt i testet av LAN, WAN, metropolitan network, CATV netto eller långdistans fiber net och andra situationer.

2. funktioner

(1) flera våglängder exakt mätning

(2) absolut makt mätning av dBm eller μw

(3) relativ effektmätning av dB

(4) automatisk avstängning funktion

(5) 270, 330, 1 K, 2 KHz frekvens ljus identifiering och indikation

(6) låg spänning indikation

(7) automatisk våglängd identifiering (med hjälp av ljuskälla)

(8) lagra 1000 grupper av data

9) överföra testresultat av USB-port

10) real-time clock display

11) output 650nm VFL

12) gäller för mångsidig adaptrar (FC, ST, SC, LC)

13) handhållen, stor LCD bakgrundsbelysning display, lätt att använda

3. specifikationerna

Våglängdsområde (nm)

800~1700

Detektortyp

InGaAs

Standard wavelength(nm)

850, 1300, 1310, 1490, 1550, 1625

Power test range (dBm)

-50 ~ + 26 eller -70 ~ + 10

Osäkerhet

±5%

Upplösning

Linjäritet: 0,1%, logaritmen: 0.01dBm

Lagringskapacitet

1000 grupper

Allmänna specifikationer

Kopplingar

FC, ST, SC, LC

Arbetstemperatur (° C)

-10~+50

Temperatur vid förvaring (° C)

-30~+60

Vikt (g)

430 (utan batterier)

Dimension (mm)

200×90×43

Batteri

4 st AA-batterier eller litiumbatteri

Batteryworking duration(h)

Inte mindre än 75 (enligt batteri volym)

Automatisk avstängning tid (min)

10

Produkter av ST800K-U optisk Power mätaren serien

Modell nr

Effektområde test(dBm)

Adaptern gränssnittet

Batteri

Varumärken

ST800K-UA

-50~+26

FC, ST, SC

Uppladdningsbart Li-ion batteri

Om du behöver torr AA-batteri, meddela oss i förväg.

ST800K-UB

-50~+26

FC, ST, SC, LC

Uppladdningsbart Li

ST800K-UC

-70~+10

FC, ST, SC

Uppladdningsbart Li

ST800K-UD

-70~+10

FC, ST, SC, LC

Uppladdningsbart Li

Portable handheld Optical fiber Power Meter ST/FC/SC/LC/measurement OPM/USB/storage function/Li battery ST800K-U

Om du är i behov av st800k-u bärbara handhållna optisk fiber power mätaren st/fc/sc/lc/mätning opm/usb/lagring funktion/li batteri att hjälpa till med din verksamhet, du vara fri att köpa med vår fabrik. Som en av ledande sådana tillverkare i Kina, vi kommer att erbjuda dig låga pris och oöverträffade tjänster.

Hot Tags: st800k-u bärbara handhållna optisk fiber power mätaren st/fc/sc/lc/mätning opm/usb/lagring funktion/li batteri, Kina tillverkare, fabriken, lågt pris, Köp
Relaterade produkter
Förfrågning